Hakkımda

Hakkımda | Uzman Diyetisyen Oya Neva Demirkol Bingül

Herkese merhaba!

Beni tanımayanlar için size biraz kendimden bahsetmek isterim:)

1991 yılında Ankara’da doğdum. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimimi Ted Ankara Koleji Vakfı’nda tamamladım. 2013 yılında çok severek girdiğim Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden ve aynı sene Anadolu Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği bölümünden mezun oldum. Lisans hayatım boyunca; Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Aselsan A.Ş., Formeo Beslenme Eğitimi ve Diyet Danışma Merkezi, Reform Beslenme Eğitimi ve Danışmanlık Merkezi ve Başkent Üniversitesi Hastanesi’nde zorunlu ve istekli stajlarımı tamamlayarak "diyetisyen" ünvanı almaya hak kazandım.

Haziran 2013 itibariyle Reform Beslenme Eğitimi ve Diyet Danışmanlık ekibine katılarak iş hayatına ilk adımımı attım. Aynı zamanda Ağustos 2013’te Özel Akropol Tıp Merkezine ve Eylül 2013’te ON Sports Center’a ve Özel Boylam Psikiyatri Hastanesi’nde danışmanlık vermeye başladım. Oldukça tempolu ve yoğun şekilde geçen günlerimde farklı alanlarda oldukça farklı tecrübeler edindim.

Eylül 2013’ten Haziran 2020’ye kadar, bana iş yerinden çok bir yuva olan nFit Beslenme ve Diyet Danışmanlık Merkezi’nde danışmanlık verdim. 

2018 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Toplum Beslenmesi alanında "Depresyonlu Hastaların  Beslenme Durumu, Fiziksel Aktivite Düzeyleri ve El Kavrama Gücü'nün İncelenmesi" tezi ile yüksek lisans öğrenimimi bitirerek uzmanlığımı aldım. Aynı yıl Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nde doktora eğitimime başladım. 2017 yılında Uzm. Dyt. Merve Tığlı Çınar ile nFit 365 Gün Sağlık Ajandası'nı sizlerle buluşturduk. 2018 yılında ise çocuklara keyifle sindirim sürecini anlatmayı amaçladığım "Bulut'un Beslenme Macerası" kitabını çıkardım. Aynı zamanda sesli kitap olma özelliğini taşıyan kitabımın seslendirmesi de bizzat bana ait:)

2019 yılında, sivil toplum örgütünde çalışma hayalimi gerçekleştirerek AAR-Japan sivil toplum kuruluşunda danışman diyetisyen olarak çalışmaya başladım. Dünya Tarım Örgütü’nün (FAO) fonladığı "Beceri Eğitimleri ve Üretim Araçları Vasıtasıyla Suriyeli Mültecilerin ve Ev Sahibi Toplulukların Geçim Kaynaklarının Güçlendirilmesi" projesi kapsamında Şanlıurfa ve Mardin bölgelerinde eğitimler verdim. 2021 yılında yine aynı kuruluşla Şanlıurfa'daki mülteci ailelere beslenme paketleri ve materyal hazırlanması konusunda danışmanlık verdim. 

2020 yılından itibaren kendi kurduğum şirketimde danışmanlıklarımı online olarak yürütüyor, instagram profilimde sağlıklı beslenmenin aslında ne kadar keyifli ve zevkli bir yolculuk olduğunu, ilginç bilgileri ve merak ettiklerinizi sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. 

Bunun yanı sıra 2015 yılından beri her Çarşamba saat 09.00'da, 103.1 Radyo Odtü’de Öykü Göğer ile birlikte sağlıklı beslenme hakkında konuşuyoruz, sabah kahvenize muhabbetimizle eşlik etmek isterseniz mutluluk duyarız:)

Artık beni az-çok tanıyorsunuz!:) İnstagram ve mail adresimden dilediğiniz konularda danışabilir ve bana ulaşabilirsiniz.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın:)